Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması konusu 10. sınıf coğrafya dersi müfredatında bulunan, ayrıca üniversiteye hazırlık sınavlarında karşınıza çıkabilecek önemli konulardan birisidir. Basit bir konu olmakla beraber mutlaka bilinmesi gereken konulardan birisidir. Bu dersimizde Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması konusu içinde bulunan Birinci, İkincil, Üçüncül, Dördüncül ve Beşincil ekonomik faaliyetler ve bu faaliyet kollarında bulunan meslek gruplarından bahsedeceğiz.

Birincil Ekonomik Faaliyetler

Ekonomik faaliyetlerin ilk etapta doğada başladığından yola çıkarak doğal ortamdan elde edilen ürünlerin ticari bir eşya haline getiren faaliyetlerdir. Tarım, Hayvancılık, ormancılık, balıkçılık, Madencilik vb.

İkincil Ekonomik Faaliyetler

Birincil  ekonomik faaliyetlerden ham maddeler ikincil ekonomik faaliyetlerde mamül maddeye dönüştürülür. İkincil ekonomik faaliyetler için Sanayi Sektörü diyebiliriz. Tüm sanayi sektöründe çalışanlar İkincil ekonomik faaliyet grubunda yer alır.

Üçüncül Ekonomik Faaliyetler

Herhangi bir somut ürün satmayan, sadece hizmet edenlerin yer aldığı ekonomik faaliyet grubudur.  Günlük hayatımızda karşılaştığımız Öğretmenler, Doktorlar, Polisler ve tüm güvenlik görevlileri, yargı çalışanları, turizm sektöründe bulunanlar, pazarlama, muhasebe, basın- yayın, ulaşım sigortacılık, bankacılık sektöründe görev alan ekonomik faaliyet grubudur.

Üçüncül ekonomik faaliyet grubu günümüzde en çok gelişen ekonomik faaliyet grubudur.

DİKKAT
Çalışanlarının çoğunluğunun üçüncül ekonomik faaliyet grubunda bulunduğu ülkeler gelişmişlik seviyesi yüksek ülkelerdir. Birincil Ekonomik Faaliyet grubunun çoğunlukta olduğu ülkeler ise gelişmemiş yada az gelişmiş ülkelerdir.

Dördüncül Ekonomik Faaliyetler

Donanım- yazılım hizmetleri, Grafik- tasarım hizmetleri, Online (çevrim içi) hizmetler, Ağ işletmenliği, Reklam yayıncılığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)

Beşincil Ekonomik Faaliyetler

Kamu ve özel sektör yöneticiliği, İcra kurulu başkanlığı (CEO)


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz